FOLIA STRETCH – JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ

Folia stretch jest produktem powszechnie znanym oraz dość łatwo dostępnym. Możemy ją znaleźć w marketach, hurtowniach, czy mniejszych sklepach. Najczęściej firmy, czy osoby korzystające z tego rodzaju zabezpieczenia towarów mają mniejsze lub większe pojęcie na temat folii, jednak zdarza się, że potrzebujemy sporadycznie zakupić pewną ilość stretcha i zupełnie nie wiemy jaki rodzaj wybrać.

 

Z pozoru może się wydawać, że „stretch to stretch” i rolki niczym się nie różnią, jednak pewne szczegóły i dane techniczne mają kluczowe znaczenie. Na rynku możemy znaleźć folie o różnych:

  • grubościach,
  • stopniu rozciągliwości,
  • różne rozmiary rolek – zarówno szerokości jak i długości.

 

Grubość folii ma bezpośrednie przełożenie na stopień rozciągliwości. Nie zawsze grubsza folia będzie lepsza, ponieważ rozciąga się w znacznie mniejszym stopniu i jest bardziej podatna na zrywanie przy mocniejszym naciąganiu. Sprawdza się jednak w przypadku przedmiotów, które wymagają lepszego zabezpieczenia. Cieńszy stretch natomiast charakteryzuje się wysokim poziomem rozciągliwości (poziom ten mierzony jest w %), łatwiej jest nim owijać, nie zrywa się tak jak grubsza folia. Standardowa, najczęściej spotykana grubość folii, to 23 mic.

 

Dodatkowym parametrem jest kolor folii. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane, to przezroczysta, biała i czarna. W zależności od tego, czy chcemy ukryć pakowany towar, czy nie ma takiej potrzeby, wybieramy folię kryjącą albo transparentną. Oprócz wyżej wymienionych, można spotkać również stretch kolorowy – czerwony, niebieski, zielony i wiele innych.

 

Rozmiar rolki również ma znaczenie. Jeżeli chodzi o szerokość, to najlepiej dopasować ją do elementów, które będziemy owijać. Najbardziej popularna i najczęściej spotykana folia ma 50 cm szerokości. Produkowane są również węższe – 25 cm oraz tzw. „granaty” – 10 cm. Długość folii jest równie istotna. Oprócz aspektu ekonomicznego, ważne jest dopasowanie wagi rolki do sposobu owijania. O ile nie ma to aż tak dużego znaczenia, kiedy używamy dyspensera (który ułatwia owijanie), o tyle w przypadku owijania ręcznego, cięższe rolki (z dłuższym nawojem) mogą się nie sprawdzić, ponieważ będą po prostu zbyt ciężkie, co powoduje zmęczenie i ból rąk, a to utrudnia owijanie.

 

Folia stretch występuje w opisanych wyżej rolkach do ręcznego owijania, bądź w większych rolkach maszynowych. Taka folia używana jest najczęściej w dużych centrach logistycznych, gdzie do zoptymalizowania prac magazynowych, korzysta się z pomocy maszyn owijających. W tym wypadku rolka o wadze ok 15 kg jest zakładana na maszynę, która w odpowiedni sposób obraca paletę z towarem, owijając ją stretchem.

 

 

Zarówno rolki ręczne, jak i te maszynowe przewijane są z dużych rolek, tzw. JUMBO, przy pomocy odpowiednich maszyn. W przypadku większych zamówień, firma BECPAK oferuje również sprzedaż folii stretch jumbo (zwłaszcza przy nadwyżkach magazynowych, wynikających z pozostałości produkcyjnych). Wszelkie tego typu zamówienia wyceniamy indywidualnie. Podobnie jest w przypadku ręcznej folii stretch – oprócz standardowych rolek, widocznych w naszej ofercie, możemy na zamówienie przygotować dowolną wagę, grubość, rozciągliwość i inne zmienne parametry folii.