Celofan idealny do pakowania

Szukając najlpeszego i najładniejszego opakowania możemy wybierać w bogatej ofercie firm opakowaniowych. Każdy z produktów różni się swoimi właściowościami, kolorem, odpornością na zabrudzenia lub uszkodzenia. Wykonane są z różnych materiałów. Ze wszystkich produktów opakowaniowych jeden szczególnie się wyróżnia pomimo tego, że jest stosowany od wielu lat ciągle nie ma dla niego ciekawego zamiennika. Wygląda estetycznie i można w niego pakować szereg produktów, które będą wyglądać efektownie. Produkt ma właściwości biodegrdowalne co zwiększa jego atrakcyjność w oczach odbiorców i klientów. 

Celofan to produkt wprost stworzony do pakowania. Z jednej strony jest przyjazny dla środowiska, z drugiej zapewnia znakomitą ekspozycję produktu. 

Celofan do zadań specjalnych

Celofan to inaczej folia celulozowa. Sprzedawany jest najczęściej w arkuszach foliowych. Sama folia celulozowa jak duża część wynalazków została odkryta przypadkiem. Odpowiedzialny za to był szwajcarski inżynier Jacques E. Brandenberger, który postanowił stworzyć wodoodporny obrus. Przeprowadził w tym celu szereg doświadczeń, między innymi z użyciem płynnej wiskozy. Otrzymany w ten sposób obrus nie spełniał swojej funkcji, gdyż był zbyt sztywny i łamliwy. Jednak oderwana od niego wierzchnia warstwa wydała się wynalazcy interesującym produktem. Była to przezroczysta folia, którą nazwano później celofanem.

Brandenberger postanowił ją wykorzystać i wprowadzić na rynek. W tym celu zbudował maszynę do produkcji celofanu, którą opatentował w roku 1908. Kiedy kilka lat później inny wynalazca ulepszył celofan, sprawiając, że ten nie przepuszczał wilgoci, mocno zainteresowała się nim branża spożywcza. Tak pozostało do dziś.

Celofan w branży spożywczej

Celofan – często określany też mianem folii celulozowej (otrzymywany jest z regenerowanej wiskozy, która z kolei powstaje w reakcji celulozy z dwusiarczkiem węgla) – szybko znalazł zastosowanie w branży spożywczej i cukiernictwie. Wykorzystywany jest do pakowania produktów, takich jak pierniki, ciastka i słodycze. W ten sposób pakuje się zarówno produkty przeznaczone do codziennej konsumpcji, jak i te świąteczne i okolicznościowe. Estetyczne opakowanie zdecydowanie podnosi ich walory wizualne i oddziałuje na wyobraźnię konsumenta. Produkt staje się wtedy bardziej  atrakcyjny i chętniej pożądany wśród potencjalnie kupujących. W branży spożywczej celofan jest również wykorzystywany do pakowania wędlin i mięs oraz do produkcji osłonek wędliniarskich.

Celofan jest idealny do pakowania prezentów

Nie tylko branża spożywcza upodobała sobie celofan. Znalazł on także powszechne zastosowanie do pakowania ozdób, pamiątek, upominków i prezentów. Ceniony jako opakowanie o charakterze dekoracyjnym doskonale sprawdza wszędzie tam, gdzie potrzebny jest efektowny wygląd produktu. A zatem spotkamy się z zapakowanymi w folię celulozową pamiątkami z okazji ślubu, chrztu i komunii oraz innymi okolicznościowymi prezentami. Mogą to być kosmetyki, dekoracje świąteczne, zabawki i wiele i innych drobiazgów, które po zapakowaniu prezentują się bardzo efektownie i elegancko.

Celofan ceniony jest również w kwiaciarniach

Folia celulozowa doskonale sprawdza się w kwiaciarniach. Pakowane są w nią kwiaty doniczkowe oraz kompozycje bukietowe. Zadaniem celofanu jest nie tylko ochrona kwiatów przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale również udekorowanie bukietu. Ta druga opcja przydaje się zwłaszcza w przypadku bukietów okolicznościowych. Celofan podnosi walory estetyczne kwiatów, podkreśla ich barwy i czyni wręczanie kwiatów bardziej uroczystym.

Folia celulozowa nie zawsze jest przezroczysta (choć rzeczywiście w tej formie została najbardziej rozpowszechniona). Na rynku dostępny jest również celofan metalizowany, biały, barwiony w masie oraz z nadrukowanymi różnymi, kolorowymi akcentami. Zastosowanie folii o różnych barwach podnosi jej atrakcyjność i poszerza możliwości tworzenia zróżnicowanych kompozycji kwiatowych.

A jakie są jego właściwości?

W tej najbardziej rozpowszechnionej formie celofan jest przezroczysty, szeleszczący i charakteryzuje się wysokim połyskiem. Zastosowany do pakowania prezentów i żywności wydobywa z nich żywe barwy i sprawia, że wyglądają atrakcyjnej. Jest też bezwonny, bezsmakowy oraz bezpieczny dla żywności – dlatego znalazł zastosowanie w branży spożywczej. Dzięki temu, że powstaje z naturalnych surowców roślinnych (celuloza) podlega biodegradacji i może być kompostowany. W gospodarstwie domowym nie musi być segregowany w pojemniku razem z innymi foliami i plastikami, ale spokojnie może „wylądować” w odpadach mokrych.

Ogrom zalet celofanu sprawił, że zagościł w naszym codziennym życiu i doskonale sprawdza się w wielu branżach. Najczęściej spotykamy się z nim w okresie przedświątecznym, gdy półki sklepowe pełne są upominków, prezentów i okolicznościowych łakoci.

Więcej informacji na temat folii celulozowej znajdziesz na stronie https://opakowania24.eu/produkt/arkusz-foliowy-ppbg-100×140-cm-celofan-opakowanie-50-szt.html.