JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KARTON DLA SIEBIE?

Wiele osób stających przed problemem pakowania swoich towarów zadaje sobie pytanie” jak dobrać odpowiedni karton”? Jaką tekturę wybrać? 3 warstwową czy  5 warstwową? Co to jest gramatura kartonu? Jaka fala?  To wszystko brzmi dość zagadkowo, więc jak sobie z tym poradzić?

Potrzebujesz kartonów na wymiar?
Zapytanie - kartony na wymiar

Zabierając się za dobór odpowiedniego opakowania kartonowego warto zacząć od wymiarów towaru, które chcemy zapakować. Rozmiar pudełka  musi być dobrany w taki sposób by przedmiot wchodził swobodnie, lecz by się nie przemieszczał w pudle. Zazwyczaj producenci podają rozmiary wewnętrzne danego opakowania, najczęściej w kolejności długość x szerokość x wysokość w milimetrach. Gdy dodatkowo chcemy zabezpieczyć towar folią bąbelkową, poduszkami powietrznymi lub wypełniaczem, należy uwzględnić zapas przestrzeni w kartonie. Nie musi być on duży, lecz jeśli produkty są wyjątkowo delikatne, to warto by było solidnie je zabezpieczyć.

Ważnym aspektem, oprócz oczywiście idealnego rozmiaru jest dobór odpowiedniej tektury. Na rynku najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami tektury, z której są wykonywane różnego rodzaju opakowania.

Najpopularniejsza jest tektura 3- warstwowa:

Zbudowana jest z trzech warstw papieru. Dwóch zewnętrznych gładkich, połączonych środkową pofalowaną.

Warstwa pofalowana, zwana również flutingiem, pełni dość ważną funkcję przy wyborze odpowiedniego opakowania. Różne fale stosuje się do różnych rozmiarów kartonów. Co prawda nie ma sztywnych zakresów do jakich wolno stosować dana falę, natomiast im karton większy, tym powinien mieć grubszą tekturę.

Dostępne fale dla tektury 3 warstwowej:

FALA E

Grubość tektury ok 1,5 mm . Stosowana do małych kartoników – ma  bardzo estetyczny wygląd.

FALA B

Grubość tektury ok 3 mm. Stosowana do małych kartonów, zarówno klapowych jak i fasonowych. Dobrze sprawdza się przy lekkich przedmiotach.

FALA C

Grubość tektury ok 4 mm. Stosowana do większych kartonów, ale przy nie dużym obciążeniu. Przy wysokiej gramaturze maksymalnie do 15 kg.

W przypadku gdy nasze produkty są ciężkie, lub potrzebujemy opakowań zbiorczych do przechowywania i transportu, zalecana jest tektura 5 warstwowa. Jest znacznie sztywniejsza i bardziej wytrzymała od 3 warstwowej, co gwarantuje bezpieczeństwo towaru. Składa się z  trzech gładkich warstw papieru połączonych dwiema pofalowanymi w środku.

Dostępne fale dla tektury 5 warstwowej:

FALA EB

Grubość tektury ok. 4,5 mm. Stosowana do dużych kartonów klapowych. Sztywna i wytrzymała, idealnie nadaje się do pakowania dużych elementów.

FALA BC

Grubość tektury ok. 6,5mm. Najmocniejsza z dostępnych tektur. Przy wysokiej gramaturze wytrzymuje obciążenie do 30-35 kg.

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem przy wyborze swojego idealnego kartonu, jest gramatura tektury z której jest wykonany. Gramatura kartonu, czyli inaczej gęstość, to dokładnie masa 1m2 tektury, która  jest wyrażana w gramach/ m2. Im gramatura większa tym nasz karton będzie sztywniejszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. 

Przykładowo jeden z najpopularniejszych kartonów z tektury 3 warstawowej o wymiarach 600 x 400 x 400 mm ma gramaturę 450 g/m2.

Wymiary kartonu

W przypadku zamawiania kartonów na zamówienie bardzo ważne jest podanie właściwych wymiarów kartonu. Wymiary kartonu podaje się z uwzgędnieniem kilku parametrów. 

  1. Rozmiar kartonu (długość / szerokość / wysokość)
  2. Liczba warstw tektury (3 lub 5):
  3. Rodzaj kartonu (klapowy lub fasonowy):
  4. Gramatura (w gramach/m2):
  5. Kolor kartonu (szary, biały):
  6. Obciążenie 1 kartonu: 
  7. Ilość:

Przy podawaniu wymiarów kartonu warto zaznaczyć czy interesuje nas wewnętrzny czy zewnętrzny wymiar kartonu.

W razie wątpliwości przy doborze odpowiedniego kartonu, warto zasięgnąć rad specjalisty w tej dziedzinie, który pomoże dobrać odpowiednie parametry kartonu tak, by towar był bezpieczny, a Ty spokojny. Zapraszamy do kontaktu biuro@becpak.pl.

Potrzebujesz kartonów na wymiar?
Zapytanie - kartony na wymiar